23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego, 2021 Wyłączono przez Kamazawadzka

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresja ma wiele imion. Wiek nie ma znaczenia. Nawet małe dzieci, nawet niemowlęta mogą doświadczać stanów depresyjnych.

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresja może być jawna, ukryta, tzw. maskowana, może być wynikiem nierozwiązanych konfliktów, zaburzeń hormonalnych, traum, żałoby. Ile ludzi tyle przyczyn. Nie rozumiem dlaczego w Polsce to wciąż temat tabu. Przecież tak wielu z nas dotyczy ten problem. Co 4 osoba w Polsce mierzy się z problemami psychicznymi. Lęki, nerwice, depresje, schizofrenie, choroby dwubiegunowe, zaburzenia osobowości, zaburzenia odzywania, fobie, uzależnienia.

Coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z tymi ciężarami. Coraz więcej dorosłych. I wszechobecny strach, przed negatywna oceną otoczenia.

Na depresję można się leczyć.

Na różne sposoby. Czasem wystarczą ćwiczenia fizyczne (jedna z metod stosowana w niemieckich szpitalach psychiatrycznych), porządny masaż uwalniający nas od napięcia, zioła, wparcie bliskich, hobby, zwolnienie tempa życia, rozmowa z terapeutą, modlitwa. Niestety często nieleczona przechodzi w ciężki stan, z którego wychodzi się tylko lekami.

Dlatego warto siebie słuchać na co dzień.

Wsłuchiwać się w siebie, w swoje emocje. Dać sobie prawo do ich odczuwania, do ich wyrażania. Jak ci wesoło to się śmiej, jak jesteś zły, to krzycz, jak ci smutno-płacz. To jest człowieczeństwo. I dać sobie prawo do tego, że czasem jest nam źle, że cierpimy.

Kiedyś usłyszałam fajne słowa na temat depresji. „Kiedy przychodzi do ciebie depresja, to niech usiądzie na łóżku obok ciebie, wysłuchaj co ma do powiedzenia. Potem pogoń mendę najszybciej jak się da”

Najpewniej ma coś mądrego do powiedzenia. To sygnał, że dzieje się coś z nami nie tak. Że czas zwolnić. Posłuchać co piszczy w trawie. Nie pozwól jednak, aby zagościła na dobre. Jak się u ciebie urządzi to będzie ciężko ją wygonić. Działaj od razu. Pogadaj z kimś bliskim. Poszukaj wsparcia. Pobiegaj. Zrób badania, być może szwankuje ci organizm. Idź do psychologa, psychiatry, poczytaj mądre książki, artykuły. Poszukaj hobby. Pozbądź się napięcia.

Niezwykle skutecznym sposobem walki z depresją (i nie tylko) jest czynne uprawianie sztuki. Tak zwana Arteterapia. Uwalnia napięcie, wyzwala uczucia, pomaga wyrazić siebie. Ponieważ słowa nie zawsze są w stanie opisać to , co w nas się tłumi i buzuje.

Ja też przeszłam przez swoją ciemną dolinę. Jako młoda dziewczyna. Pomogła mi sztuka. Jej tworzenie. Stworzyłam wtedy serię rysunków na formacie b2, ołówkami i węglem. Podczas rysowania słuchałam muzyki z filmu Ostatni Mohikanin i Braveheart. I dosłownie narysowałam to, jak się wtedy czułam. Jak widzę siebie w stosunku do otoczenia. Te prace są bardzo intymne. Tylko raz pokazałam jej większej publice. 20 lat temu. Potem nie miałam odwagi. Te prace nazwałam Katharsis. Oczyszczenie.

Moje prace to historia, która kończy się dobrze.

A dziś może komuś pomogą.

Może oglądając moje prace ktoś się w nich odnajdzie. Pokaże komuś bliskiemu i powie ” o tak właśnie dziś się czuję, a ten obrazek pokazuje jak czuję się wtedy czy wtedy”. Może moje prace pomogą komuś wyrazić to, czego sam na razie nie potrafi.

Pamiętaj, że depresja to choroba. A chorobę się leczy. Mózg to narząd jak każdy inny. No nie, nie do końca. Mózg jest najważniejszy. Dlatego dbaj o swoje zdrowie psychiczne na co dzień…. i uprawiaj sztukę <3