Acupictor oryginalne lalki szmacianki

acupictor logo bez tla 2

Historia marki

Wyobraź sobie, że znów jesteś małą dziewczynką i bawisz się lalkami. Szyjesz ubranka, budujesz domki, tworzysz pełne emocji historie, a na koniec dnia chciałabyś przytulić swoją ukochaną bohaterkę, ale ona jest z plastyku…

Albo projektujesz wspaniałe stroje, lepsze niż od Diora, czy Coco Chanel, spędzasz całe godziny na dobieraniu materiałów, tworzeniu wykroju, zszywaniu, a na końcu nie możesz założyć tej pięknej sukienki dla lalki, bo lalka nie jest elastyczna…

Albo przypomnij sobie te lalki szmacianki, bez ładnej buzi, bez wyrazu, bez kształtu, takie nijakie…

Albo czy pamiętasz, jak zepsuła ci się plastykowa lalka i nie mogłaś jej już naprawić bo klej nie trzymał i ta noga wciąż odpadała?

acupictor logo bez tla 2

Czy miałaś tak jak ja, że bardzo chciałaś mieć swoją jedyną, niepowtarzalną na świecie lalkę? Taką, której nie ma żadna inna dziewczynka na świecie? Taka, którą zostawisz na pamiątkę dla swoich córek, albo schowasz w specjalnym pudełku na specjalne pamiątki? 

Czy chciałaś aby twoja lalka była niezniszczalna? Bo kiedy odpadnie jej nóżka, czy rączka, to będziesz mogła samodzielnie ją naprawić za pomocą igły i nitki? 

Żeby  miała fajne, nieplączące się długie włosy, do czesania , które nie są tylko na czubku głowy jak u tanich lalek? 

acupictor logo bez tla 2

Zawsze chciałam mieć taką lalkę. Ale nie było takich na rynku, nie umiałam też takiej stworzyć…

Kiedy zostałam mamą dwóch córek, moje dziecięce pragnienia były jeszcze głęboko ukryte. Do momentu, w którym były juz na tyle duże, że same zaczynały bawić się lalkami. Kupowałam im na potęgę popularne lalki, budowałam im domki, szyłam ubranka, ale to wciąż nie było to. Rączki, nóżki i główki odpadały, włosy się plątały, ciężko było uszyć też coś sensownego na lalki, które miały figury dorosłych kobiet, nie były elastyczne i nie miały odpowiednich rozmiarów. 

Wtedy narodził się w mojej głowie pomysł, abym sama stworzyła taką lalkę, która będzie spełniała wszystkie moje oczekiwania.

 

Postanowiłam stworzyć lalkę, która będzie piękna, będzie miała fajne włosy do czesania, będzie spersonalizowana, oryginalna, jedyna w swoim rodzaju. Lalkę, która będzie miała przyjemne, elastyczne , naprawialne ciałko, na które będzie można z łatwością uszyć najróżniejsze ubranka. 

Lakę, która będzie bezpieczna dla moich cudownych córek….

Tak powstały moje pierwsze lalki szmacianki. Były tworzone metodą prób i błędów. Całe godziny spędzałam na opracowaniu odpowiedniego wykroju na ciałko.  Testowałam materiały, wypełnienie, sposoby montażu, w jaki sposób malować buźki, w jaki sposób przyczepiać włosy….

Niestety moje pierwsze lalki pozostawiały wiele do życzenia 🙂  Nic dziwnego, były to w zasadzie prototypy, które wymagały ciągłego doskonalenia.  

Ta dziewczynka z lalką na zdjęciu to moja młodsza córka Liwia z lalką, która ma buźkę malowaną na wzór jej buźki 🙂 Włosy miała z włóczki akrylowej, każde pasemko było doszywane… Buzia malowana była na innym materiale a potem doszyta do główki.

acupictor logo bez tla 2

W tym poszukiwaniu odpowiedniej formy dla doskonałej lalki powstawały coraz to nowe serie, pojedyncze egzemplarze, a nawet lalki robione na specjalne zamówienie…

Obok widzisz moją pierwszą serię lalek szmacianek. Nie trudno zauważyć, jak bardzo każda się różni, każdej nawet nadałam imię i zrobiłam oddzielną sesję fotograficzną. 

Część z tych lalek sprzedałam, część rozdałam w prezencie i a chyba jeszcze ze dwie są schowane w pudełku z pamiątkami u moich córek. 

Druga seria to były lalki w stylu steampunkowym, trzecia zaś lalki Redhair, czyli jak nazwa wskazuje, wszystkie miały czerwone włosy. 

Pierwsze dwie serie lalek nie miały płaskich stóp, więc buciki były albo prowizoryczne, albo wcale ich nie miały. Przy trzeciej serii wytestowałam nowy wykrój, który już ma w swoim szablonie stopy, które są płaskie i można wykonać na nie zdejmowane buciki z podeszwą. 

Pierwsza seria lalek

Druga seria lalek "STEAMPUNK"

Trzecia seria lalek "REDHAIR"

W tej serii powstały niestety tylko trzy lalki. Jedną zagubiłam, a jedną przerobiłam na zupełnie inna lalkę. Te trzy widoczne w galerii mają swoje nowe domki <3

W międzyczasie tworzyłam również inne ciekawe lalki, niektóre były autorskie jak i również stylizowane na postaci z bajek, a nawet maskotki.

acupictor logo bez tla 2

Gabrysia

Jednak najwspanialszą lalką jaką stworzyłam jest metrowa lalka Gabrysia. Swego czasu była umocowana na linkach i poruszała się jak marionetka. Zabierałam ją na wszystkie festyny , jarmarki i kiermasze, była ozdobą moich stoisk , gwiazdą imprezy, a nawet znakiem, po którym pamiętają mnie ludzie po wielu latach… Z Gabrysią odwiedzałam również dzieci w przedszkolach i czytałam bajki oraz zarażałam maluchy pasją do rękodzieła.

Potem powstały jeszcze dwie duże lalki, Elsa i Czerwony Kapturek. Wszystkie trzy miały sznurki i poruszały się jak marionetki. 

Każda lalka tworzona była zupełnie od podstaw, głowa, twarz, włosy, mają nawet pomalowane paznokcie ! Ubranka a nawet buty, wszystko wykonywałam samodzielnie. Tylko u Kapturka zastosowałam gotowe buciki, były takie słodkie, że nie mogłam się powstrzymać, aby ich nie użyć. 

Dzisiaj lalki leżą schowane, bez sznurków, trochę poturbowane przez różne imprezy i zabawy z dziećmi ;-). 

Mam nadzieję jednak że pewnego dnia znów będę miała okazję wypuścić „dziewczyny” na miasto 😉

acupictor logo bez tla 2

LALKI PERSONALIZOWANE

Oprócz lalek dla moich córek miałam okazję również tworzyć lalki personalizowane na zamówienie. W tym ostatnio  samą siebie 🙂  Oczywiście technika wykonania lalek zmieniała się wraz z nowymi metodami i  nowymi seriami.  Lalki personalizowane dla dzieci będą wykonane trochę innymi metodami, z użyciem innych materiałów niż lalki dla dorosłych. Aktualnie tworzę nowe portfolio, o którym będę na bieżąco informować w moich mediach społecznościowych. 

Tak właśnie małymi krokami, przez wiele lat tworzyła się marka

 

acupictor logo bez tla 2

Nazwa ta oznacza malowanie igłą. Wydaje mi się, że całkiem dobrze oddaje sedno szytych lalek z malowanymi buźkami. Niestety różne perypetie życiowo-biznesowe spowolniły rozwój nowej marki.  Na szczęście to, co głęboko jest zakorzenione w sercu nie jest takie łatwe do wyrwania. Marka Acupicor po mału wraca do łask. Aktualnie powstaje nowa  seria lalek. Reaktywuję również tworzenie lalek personalizowanych. Na razie lalki pozostają w strefie tzw. lalek kolekcjonerskich. Niewykluczone, że za jakiś czas rozpocznę produkcję na większą skalę i uzyskam odpowiednie certyfikaty niezbędne do tego, bym mogła lalki sprzedawać jako zabawki dla dzieci. Mimo, że moje obecne lalki spełniają wszystkie normy, są całkowicie bezpiecznie do zabawy dla dzieci powyżej 3 roku życia, to jednak potrzebne są odpowiednie atesty. Nie przeszkadza to jednak w zakupie takiej lalki dla dziewczynki jako prezent. Lub jako prezent dla samej siebie 🙂

W przygotowaniu również mini kurs
"JAK ZROBIĆ SWOJĄ WŁASNĄ LALKĘ SZMACIANKĘ"

BĄDŹMY W KONTAKCIE

ADRESS

Polska, Warmia, Bartoszyce

TELEFON

576 027 044

 

EMAIL

kama-zamowienie@wp.pl

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek-piątek

10-17

Lalka siedząca na fotelu w otoczeniu książek
acupictor logo bez tla 2

Share this content: