Warnijski Kunsztyk Lalki Warmińskie

Warnijski Kunsztyk Lalki Warmińskie

W warmińskiej gwarze kunsztyk  oznacza przedmiot kunsztownie lub pomysłowo wykonany. Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii w tym roku tj. 2023 ogłosiło konkurs pt. „Warnijski Kunsztyk”. Do konkursu mogli zgłosić się przedsiębiorcy, rękodzielnicy, artyści z Warmii. Ja również postanowiłam zgłosić się do konkursu ze swoimi lalkami Warmińskimi.

Lalki Warmińskie to lalki szmacianki ubrane w tradycyjne stroje warmińskie. Moje lalki warmińskie są wyjątkowe bo jedyne w swoim rodzaju jeśli chodzi o sposób wykonania i ostateczny wygląd. . Nigdzie nie spotkałam tego typu lalek. Są to lalki tzw. szmacianki, w tradycyjnych strojach warmińskich z malowaną ręcznie buźką. Widziałam lalki drewniane, plastikowe w tradycyjnym ubraniu, ale takich jak moje nie znalazłam , choć szukałam w Internecie. Ciało lalki jest wykonane z surówki bawełnianej, włosy z wełny czesankowej, ubrania z materiałów bawełnianych w kolorze białym, czerwonym i niebieskim, filcu oraz koronek. Wypełnienie lalki to kulka silikonowa. Wyjątkowość tych lalek, to również fakt, że tego typu lalka mogła być wykonana tą samą metodą i z praktycznie tych samych materiałów nawet sto lat temu. Poza oczywiście kulką silikonową, która mogłaby być zastąpiona dostępnymi wypełniaczami ówcześnie stosowanymi. Nie są to również lalki motanki, lecz zwykłe lalki, które służą zabawie i niesieniu poprzez nią tradycji.

Największym problemem było wykonanie miniaturowego czepca. Nie jestem obeznana z tradycyjną metodą tworzenia czepców, więc musiałam improwizować. Jednak przy najbliższej okazji zamierzam zapoznać się z tradycyjną metodą wykonywania czepców, w końcu została ta umiejętność wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Ale wszystko w swoim czasie.

Konkurs „Warnijski Kunsztyk” to była dla mnie okazja do zrealizowania mojego marzenia o lalkach ludowych sprzed wielu lat. Jednak ciągły brak czasu i mnóstwo innych projektów odwlekały realizację tego pomysłu. Kiedy dowiedziałam się o konkursie to pomyślałam, że to jest właśnie ten moment by zmobilizować się do działania. Lalki powstały w zaledwie kilka dni, ale musiałam się spieszyć, bo o konkursie dowiedziałam się dość późno. Swoje zgłoszenie do Urzędu w Bisztynku wysłałam w ostatniej chwili. Bardzo się cieszę, że zostałam wytypowana i w dalszej kolejności znalazłam się wśród laureatów konkursu. To bardzo cieszy,  kiedy ktoś docenia twoja pracę i do tego nadaje jej certyfikat „Warnijski Kunsztyk”

Lalki warmińskie to jedne z pierwszych artystycznych lalek, które powstały pod nową marką mojej pracowni , którą nazwałam Acupictor

Lalka warmińska- chłopiec i dziewczynka, wysokość 38 cm.

Już niedługo będzie można zakupić w moim sklepie kolejne lalki. Od prototypu będą różnić się delikatnie pod względem twarzy, bo każda z nich jest ręcznie malowana, a nie drukowana. Więc w zasadzie kupując lalkę warmińską, po mimo, iż robioną według jednego wzoru, to kupujesz jedyny egzemplarz na świecie 🙂

#lalkawarmińska #lalkawarmianka #warnijskikunsztyk #szlakświętejwarmii #acupictor

https://gazetaolsztynska.pl/947619,Co-to-jest-Warnijski-Kunsztyk.html

https://www.olsztyn24.com/news/40621-warnijskie-kunsztyki-zostaly-przyznane.html

[foogallery id=”5577″]